Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Nowa rekomendacja S w 2011

 

Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić nową rekomendację, która będzie nakazywała badanie zdolności kredytowej na 25 lat.  Jeśli zdolność nie wyjdzie, to kredytobiorca kredytu nie dostanie. Jeśli zdolność wyjdzie, to będzie możliwe zaciągnięcie kredytu na  dłużysz okres niż 25 lat.

Jakie są powody planowanych ograniczeń:

  • Wynika to stąd, iż banki boją się udzielać kredytów dla osób, których na to  nie stać. W związku z powyższym część klientów którzy dzisiaj mają zdolność kredytową, odpadnie i  nie będzie miało zdolności, po wprowadzeniu  kolejnej rekomendacji
  • Zostanie wzięty pod uwagę wiek emerytalny, po przejściu na  emeryturę dochody gwałtownie spadną, ale raty niestety nie,
  • Raty wszystkich kredytów, wśród których jest też rata kredytu walutowego, nie będą mogły przekroczyć 42% pensji na rękę. Dzisiaj wskaźnik ten wynosi 50% i dla lepiej zarabiających 65%.  Uważa się, że jest to bezpieczny bufor, na wypadek osłabienia się złotego oraz zawirowań gospodarczych: kursy walut, wzrost gospodarczy, dochody kredytobiorców.

Nowa poprawiona rekomendacja S wprowadzi pewne zaostrzenia, które spowodują, iż znaczna część kredytobiorców nie dostanie kredytu, która dzisiaj by dostała.  Zaostrzenie sposobu badania zdolności kredytowej spowoduje, że przeciętnego kredytobiorcy będzie stać na zakup mieszkania o 3 mkw mniejszego niż dzisiaj, przy założeniu obecnych cen mieszkań oraz  marż.

Jeśli zastanawiasz się nad  kredytem, nie czekaj, zapraszamy do współpracy.

www.welcomefinance.pl

 

 


Wyślij SMS o treści DP WELCOME pod numer 7155 (1,23 zł brutto), aby uzyskać pełen dostęp do artykułu. Od momentu użycia, kod jest ważny 3 dni.


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych