Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Co determinuje kupno mieszkania?

Coraz więcej osób kilkukrotnie w ciągu swojego życia zmienia mieszkanie. Powodów jest wiele, ale w większości przypadków motywem jest zaspokojenie podstawowej potrzeby, jaką jest zamieszkanie we własnych "czterech kątach" - wskazują dane Home Broker. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów, z czego 1173 osoby planowały zakup nieruchomości.

Wg raportu Home Broker liczba osób chcących zamieszkać w swoim pierwszym "M" jest niemal równa liczbie osób, które zamieniają lokal na lepszy. Dla tych drugich najważniejsza jest wielkość i lokalizacja. Jedna osoba na dwadzieścia planuje natomiast zamienić lokal na tańszy. Wśród nich największą grupę stanowią osoby po pięćdziesiątce.

Połowa idzie na swoje

Najczęściej wymienianym powodem zakupu mieszkania na własne potrzeby jest zakup pierwszego "M" (49% badanych). Jedynie o 3 pp. mniejszy jest udział osób, które kupują mieszkanie, aby polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. Najmniej liczna grupa decyduje się natomiast za zamianę mieszkania na gorsze. Dla co dwudziestego nabywcy może być to sposób na zdobycie dodatkowych środków, lub ograniczenie kosztu utrzymania za dużej nieruchomości. Potwierdza to fakt, że odsetek osób deklarujących chęć zamiany mieszkania na gorsze rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy w gronie osób w wieku 26 - 35 lat stanowią oni poniżej 1%, to już wśród osób w wieku 46 - 55 jest ich 14%, a w kolejnej grupie wiekowej aż 29%.

Lepsze czyli większe

Metraż – to zdecydowanie najczęściej wskazywany powód zamiany mieszkania na lepsze (41% badanych). Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby chcące zamienić mieszkanie, jest jego lokalizacja (35% badanych). Najrzadszym powodem zamiany lokalu na lepszy okazał się być standard mieszkania (24% badanych).

Trzydziestka dobra na pierwsze "M"

Statystyki pokazują także, że najwięcej osób decyduje się na swój pierwszy kąt pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Identyczny cel ma 17% osób w wieku ponad 36 lat oraz ponad 20% zainteresowanych w wieku do 25 lat. Natomiast zamiany mieszkania dokonuje się najczęściej pomiędzy 26 a 45 rokiem życia (ok. 65%). Koło pięćdziesiątki liczba chętnych spada do kilkunastu procent. Najmniejszą grupę stanowią tu dwudziestolatkowie, głównie dlatego, iż zazwyczaj nie mają jeszcze nawet pierwszych czterech kątów.

Lokata kapitału w nieruchomości

Według Home Broker, w gronie osób, które kupując nieruchomość nie planują zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, tylko ulokować nadwyżki finansowe, najczęściej spotykanym motywem jest oczekiwanie wzrostu wartości lokalu w czasie. Jest to powód 39% inwestycji na rynku nieruchomości. Niewiele rzadziej, bo w 35% przypadków, zakup mieszkania dokonywany jest dla
dziecka. Paradoksalnie najrzadziej pojawiającym się motywem jest zakup w celu osiągania dochodów z wynajmu (26% inwestorów wskazuje ten powód).Źródło: http://www.egospodarka.pl/

 

Zapraszamy do kontaktu!

Monika Chajęcka

tel. 71/735 10 81
e-mail: monika.chajecka@welcomefinance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych
WalutaKupnoSprzedaż
CHF 4.1491 4.2329
EUR 4.4788 4.5692
GBP 5.0249 5.1265
USD 3.6821 3.7565
Aktualizacja: 2021-01-14