Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Opłaty sądowe i notarialne

Oprocentowanie, prowizja i ubezpieczenia, to nie wszystkie koszty związane z zakupem nieruchomości.

Każdy kredytobiorca nie uniknie kosztów sądowych i notarialnych. Do głównych kosztów należą:

- opłata za sporządzenie aktu notarialnego (reguluje ustawa o maksymalnych stawkach taks notarialnych). W 2007r. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło ustawę, która ujednoliciła ich wysokości i określiła maksymalne stawki notariusza. Opłatę tę ponosimy w momencie sporządzenia umowy właściwej przeniesienia praw własności i opłata zależy od wartości nabywanej nieruchomości oraz od stanu prawnego nieruchomości np. spółdzielcze własnościowe lub własnościowe.

- opłata za wpis do księgi wieczystej (koszt 200 zł)

- opłata za założenie księgi wieczystej (koszt 60 zł) – jeśli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej

- podatek PCC1 - pobierany przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym i dotyczy zakupu mieszkań i domów oraz spółdzielczego prawa do lokalu i wynosi 2% od wartości transakcji. Podatek ten pobiera notariusz i odprowadza do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jeśli kupujemy nieruchomość za 200tys. , to zapłacimy podatek w wysokości 4000 zł.

Niektóre banki w ramach swojej oferty pozwalają na skredytowanie opłat około kredytowych takich jak opłaty sądowe i notarialne. Istnieją dwa przypadki.

Pierwszy jeśli kredyt jest udzielany na więcej niż 100% wartości nieruchomości. Nadwyżka jest przelewana na konto kredytobiorcy i nie trzeba się rozliczać z faktur oraz rachunków.

Drugi przypadek polega na tym, że wartość nieruchomości jest większa niż cena za jaką kupujemy i wtedy bank może skredytować koszty około kredytowe takie jak opłaty sądowe i notarialne, ale trzeba później udokumentować np. przedstawić faktury, akt notarialny, rachunki).

Czasami zdarza się, że kredytobiorcy decydują się na podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, co również powoduję dodatkowe koszty.

 

Jeżeli potrzebujesz dalszych informacji zapraszamy do zakłdaki kontakt.

 

www.welcomefinance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych