Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Zdolność kredytowa a forma opodatkowania

 

Czy zdolność kredytowa ma jakiś związek z formą opodatkowania? Tak! Można to ująć bardzo krótko: Chcesz wiedzieć, czy dostaniesz kredyt? Powiedz mi, w jaki sposób płacisz podatki.

Jeśli chodzi o firmy oraz przedsiębiorców, to banki nie stawiają większych problemów. Jeżeli rozliczają się skalą podatkową lub liniową oraz prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wówczas wszystko jest jasne. Łatwo wtedy wyliczyć zdolność kredytową takiego przedsiębiorcy. Liczymy ją następująco: podstawą do wyliczania zdolności kredytowej jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Aby zdobyć kredyt, jesteśmy w stanie dużo zrobić, np.: możemy mieć skłonność do obniżania podstawy opodatkowania (podstawą tą jest dochód), ponieważ banki tylko tym są najbardziej zainteresowane. Im zatem większe koszty uzyskania przychodu, tym mniejsza szansa na pożyczenie pieniędzy.

Również przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są w dużo gorszej sytuacji. Ich firmy nie podlegają optymalizacji podatkowej, ponieważ nie mogą uwzględnić kosztów uzyskania przychodów. Musi płacić podatki jak każda firma, ale ryczałtowcy muszą płacić podatki według stawek procentowych uzależnionych od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą karty podatkowej mogą mieć bardziej utrudniony dostęp do pozytywnej zdolności kredytowej.

 

welcomefinance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych