Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Czy odetną kredyty walutowe?

Obecnie jest bardzo dobry czas na to, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie.

Na rynku finansowym panuje teraz prawdziwa burza. Pojawiło się wiele atrakcyjnych promocji w bankach oraz u deweloperów. I tak pozostanie jeszcze przez najbliższe 6 miesięcy.

Problem pojawi się przy hipotekach, ponieważ KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) wprowadzi ograniczenia dla kredytów walutowych. Ograniczenia te zapowiadane są od roku (chodzi o tzw. Rekomendację S). A państwo ma zamiar jeszcze bardziej zawęzić udzielanie kredytów w ramach programu "Rodzina na Swoim". Jednak nie ma co panikować. Zmiany te mają wejść za około 6 miesięcy. Zatem klienci mają jeszcze trochę czasu, aby rozejrzeć się za mieszkaniem i wybrać najkorzystniejszy kredyt na ten cel. Dodatkowym atutem jest to, że deweloperzy już zaczynają obniżać ceny. Zmniejsza się również marża w instytucjach finansowych (pod tym względem dominuje właśnie kredyt hipoteczny, ale w polskiej walucie)

 

Banki powoli przechodzą na walutę w PLN

Deweloperzy oraz banki kuszą Klientów niższymi cenami. W szczególności banki są świadome, iż w I połowie tego roku mają wejść w życie nowe ograniczenia. Wspólnym celem deweloperów i banków jest: „przyciągnięcie jak najwięcej klientów”. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się pewnych obniżek: zmniejszy się marża oraz prowizja. Szczególnie jeśli chodzi o kredyty w PLN.

W bankach, które głównie promowały kredyty walutowe, możemy spodziewać się korzystnych ofert kredytów w polskiej walucie.

Jedna ze zmian przez KNF nakaże: „by wartość kredytów w walutach obcych nie przekraczała połowy wartości wszystkich zobowiązań finansowych”.

Na chwilę obecną wartość zobowiązań w walutach obcych jest wyższa o około 60% od złotowych.

 

Podwyżki stóp coraz bliższe

Jednak w najbliższym czasie spokój mogą zakłócić podwyżki: wzrosną stopy procentowe, które obowiązywałyby w Polsce, strefie euro oraz Szwajcarii. Podwyżka stóp procentowych może zacząć obowiązywać już w I kwartale tego roku. O tym zdecyduje Rada Polityki Pieniężnej.

Podwyżka ta spowoduje:

  • wzrost rat zaciągniętych kredytów hipotecznych,

  • zmniejszenie zdolności kredytowej.

     

 

www.welcomefinance.pl

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych