Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Jak nie wpaść w pętlę długów?

Zobowiązania finansowe już niejednego Polaka doprowadziły do załamania. Sprawdza się powiedzenie: pożyczony pieniądz bywa bardzo drogi . Problem pojawia się w dodatkowych opłatach, prowizjach i różnych haczykach w umowach kredytowych.

Nie płać bankowi za coś czego nie potrzebujesz!

 • Karty bankomatowe oraz dodatkowe usługi dołączone do kont. Zakładając konto osobiste w banku, trzeba zdać sobie sprawę, iż instytucja finansowa do tego konta dołoży kartę, debet, ubezpieczenie lub inne usługi, np. otrzymywanie wiadomości sms po wykonaniu transakcji lub możliwość wypłacenia gotówki ze wszystkich bankomatów. Pomyśl, których z tych usług tak naprawdę potrzebujesz?

 • Debet. Przy zakładaniu konta bank oferuje debet „tak na wszelki wypadek”. Myślisz, że ta usługa jest za darmo? Niestety nie. Debet lub kredyt odnawialny w koncie osobistym jest takim rodzajem zadłużenia za które płacimy, nawet z tego nie korzystając.

 • Prowizje i opłaty doliczane do kredytów. Instytucje finansowe z przyjemnością dołączają różne prowizje lub opłaty do salda zadłużenia. Problem pojawi się wtedy, gdy trzeba będzie zapłacić tę prowizję.

 • Dodatkowe ubezpieczenie dołączone do kredytu. W wielu instytucjach takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Trzeba jednak wyraźnie to zaznaczyć. W przeciwnym razie będzie ono oczywiście doliczone do kredytu. Z reguły taka polisa jest ukrytą prowizją dla banku.

 • Raty wyrównujące. Na koniec spłacania kredytu może się okazać, że rachunek tego kredytu wcale nie został zamknięty, gdyż bank tak wszystko skalkulował, by ta ostatnia rata była nieco wyższa. Dlatego po całkowitym spłaceniu kredytu najlepiej udać się do banku po pismo: „Kredyt został całkowicie spłacony”.

   

Karty kredytowe

 • Pozbądź się z portfela wszystkich kart, których nie używasz. Prędzej czy później za taką, nawet nieużywaną kartę, będziesz musiał zapłacić. Ponadto bardzo często banki karają swoich klientów za nieużywanie tych kart.
 • Za pomocą karty kredytowej zaciągaj kredyty na krótki okres oraz na małe kwoty. Gdy już skorzystasz z karty, staraj się oddać dług jak najszybciej.

 • Nie wyciągaj gotówki z bankomatu kartą kredytową. Gdy tak zrobisz, zapłacisz - często niemałą - prowizję (nawet do kilkunastu złotych) i od już pierwszego dnia od pobrania gotówki z bankomatu bank może naliczać odsetki od wypłaconej kwoty.

 • Nie przekraczaj limitu wydatków. Bank pobiera wtedy od swoich klientów opłaty karne.

 • Nie zapomnij spłacać kwoty minimalnej.

 • Brak funduszy na spłatę kredytu? Najlepiej udaj się do banków, w których posiadasz zobowiązania finansowe. Przedstaw sytuację w jakiej się znalazłeś, a bank zaproponuje Ci różne rozwiązania.

 

Monika Chajęcka - doradca finansowy, kredyty, nieruchomości
tel. 071/735 10 81
e-mail: monika.chajecka@welcomefinance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych