Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Kredyt hipoteczny - od czego zacząć?

Kredyt hipoteczny - od czego zacząć?

Kredyt jest sprawą indywidualną. Nie istnieje tzw. oferta uniwersalna. Bardzo ważne jest tutaj elastyczne podejście banku, ale ważniejsza od tego jest znajomość swoich oczekiwań. Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Skąd będą pochodzić środki na zakup nieruchomości?

  • Jaką część będziemy w stanie sfinansować ze swoich środków?

  • Jaką część trzeba będzie pożyczyć od banku?

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Obecnie nie musimy mieć wkładu własnego, z tego względu, że istnieją banki finansujące 100% wartości nieruchomości. Jednak posiadając wkład własny mamy szanse skorzystać z lepszych warunków oferowanych przez bank. Dobry doradca, który zna oferty bankowe i potrafi zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie dla klienta to połowa sukcesu. Po wstępnej rozmowie doradca powinien sprawdzić naszą zdolność kredytową wyznaczając kwotę kredytu dostępną w obecnej sytuacji materialnej. Banki różnie naliczają zdolność kredytową oraz mają różne wymagania co do wkładu własnego. Dłuższy okres kredytowania ma wpływ na poprawę zdolności kredytowej.

Do zdolności kredytowej zaliczamy przede wszystkim:

  • dochód klienta

  • stałe wydatki miesięczne

  • koszty  utrzymania nieruchomości, itp.

Warunki kredytu

W następnym etapie przechodzimy do negocjacji warunków. Klient który ma przedstawioną zdolność kredytową  i wie na czym stoi, następnie ustala parametry cenowe:

  • Oprocentowanie - składa się ze stawki referencyjnej oraz marży. Stawki referencyjne są zmienne w czasie i istnieje ryzyko stopy procentowej (wzrost oprocentowania zaciągniętego kredytu i tym samym wzrost płaconych rat).
  • Prowizja - może być skredytowana. Trzecim parametrem cenowym jest to, czy klient skorzysta z dodatkowych produktów oferowanych przez bank np. założenie konta, co również obniża marżę kredytu.

Symulacja spłaty kredytu

Następnym krokiem jest przygotowanie symulacji spłaty kredytu na określony czas.

Banki oferują dwa rodzaje spłaty rat: raty równe i raty malejące.

Na pewno kredyt jest tańszy w przypadku rat malejących, ale spłatę kredytu zaczynamy od rat wyższych. Przy ratach równych płacimy stałą  miesięczną ratę przez cały okres kredytowania. Banki mają szeroki wybór walut. Najpopularniejszą z nich są złotówki. Decyzja na temat wyboru złotego czy euro zależy od naszej skłonności do ryzyka. Rata kredytu w walucie obcej jest z pewnością tańsza niż w złotówkach. Kredyty w walucie obcej  najbezpieczniejsze są dla osób, które otrzymują wynagrodzenie w tej samej walucie. Niedoszły jeszcze kredytobiorca musi się dobrze zastanowić czy woli wybrać:

  • mniejsze raty (kredyt w innej walucie), ale być narażonym na wahanie kursowe,
  • wyższe raty (kredyt w złotówkach) i płacić bez ryzyka kursowego.

Na koniec nasz Doradca spisze z kredytobiorcą wniosek. Nastepnie przekaże wykaz dokumentów, które musimy skompletować, a także pomoże w gromadzeniu i wypełnianiu ich.

Teraz pozostaje tylko czekać na decyzję banku.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Monika Chajęcka- doradca finansowy, kredyty, nieruchomości
tel. 071/735 10 81
e-mail: monika.chajecka@welcomefinance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych
WalutaKupnoSprzedaż
CHF 4.1691 4.2533
EUR 4.4872 4.5778
GBP 5.0691 5.1715
USD 3.6932 3.7678
Aktualizacja: 2021-01-22