Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Jak banki sprawdzają wiarygodność klientów?

Jak banki sprawdzają wiarygodność klientów?

Zastanawiasz  się nad kredytem hipotecznym, chodzisz od banku do banku i wszędzie odsyłają Cię z kwitkiem? Może w przeszłości miałeś trudności ze spłatą kredytu gotówkowego, a klika miesięcy temu wystąpił problem z limitem kredytowym? Ale przecież wyszedłeś na prostą i nie masz już żadnych długów. W Twojej głowie ciągle pojawia się pytanie: skąd bank o tym wiedział?
Jak możesz sprawdzić swoją wiarygodność dla banku? Odpowiedzi na to pytanie udziela Biuro Informacji Kredytowej.

BIK a wiarygodność klienta

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana do przechowywania i przetwarzania informacji dotyczących aktualnych i przeszłych zobowiązań klientów wobec banków i  SKOK-ów. Magazynuje zarówno informacje pozytywne jak i negatywne, również o debetach na kontach osobistych czy stanach karty kredytowej. Daje możliwość wglądu do zebranych danych instytucjom finansowym oraz klientom. Osoba zainteresowana swoją historią kredytową przechowywaną w BIK-u, może raz  na 6 miesięcy bezpłatnie dostać do niej dostęp. Częstsze sprawdzanie jest kosztowne. Można również zamówić Raport PLUS z oceną punktową (dokument, na którym widnieje bank przy decyzji o skredytowaniu naszej potrzeby). Przygotowanie takiego dokumentu trwa 30 dni.

BIK przez wielu ludzi postrzegany jest jako pożeracz marzeń o kredycie. W naszych myślach widnieje jako straszna instytucja, na której “czarną listę” trafi każdy kto spóźni się ze spłatą choćby złotówki kredytu. I tutaj naley stanowczo zaprzeczyć - do BIK-u trafiają wszyscy ludzie
z (jakąkolwiek) historią kredytową. Są nimi również poręczyciele.

Ciekawostką jest to, że dane dotyczących rzetelnych użytkowników produktów bankowych stanowią 90% wszystkich treści zgromadzonych przez BIK. Instytucja ta nie prowadzi żadnej czarnej listy. BIK jest odbiorcą regularnych tzw. wsadów informacyjnych z banków, informujących o zaciągniętych przez klienta kredytach, ich parametrach, terminowości spłat rat, zadłużeniaach, postępowaniach  windykacyjnych. itp.
BIK jest również organem, który przetwarza i analizuje zebrane informacje oraz przygotowuje raporty dotyczące historii kredytowej klienta.

Historia kredytowa klienta - raport

Nota klienta może przybrać wartość nawet do 631 punktów. W raporcie widnieje interpretacja oceny w postaci gwiazdek oraz komentarzy porównujących osiągnięty przez klienta wynik ze średnią. Wynosi ona ok. 500 punktów.
Raport klienta sporządzony jest na podstawie skonfrontowania tzw. “charakterystyk” kredytobiorców. Oznacza, że profil klienta porównywany jest z innymi podobnymi do niego profilami. Z BIK-u korzystają przeważnie banki i nie przywiązują one specjalnej wagi do noty punktowej. Banki oceniają klienta według własnych zasad.

Przyznanie klientowi kredytu jest indywidualną sprawą każdej placówki, czasem wynikającą
z polityki kredytowej banku. Nawet kilkuzłotowe zobowiązanie może być barierą nie do zaakceptowania przez instytucję, datego bardzo ważne jest uważne dopilnowanie, czy produkty bankowe z których korzystaliśmy zostały do końca spłacone.

Jest również i dobra wiadomość - po upływie trzech lat od zaistnienia zadłużenia, o ile wszystko zostało już uporządkowane, zaległość odchodzi w niepamięć i nie ma wpływu na ocenę wiarygodności kredytobiorcy.

Jak jeszcze banki mogą sprawdzać wiarygodność

Kończąc, warto zwrócić uwagę na inny bardzo ważny aspekt sprawdzania wiarygodności klienta
i wcale nie jest on związany z BIK-iem. Banki również odwiedzają portale społecznościowe,
a informacje o kredytobiorcach są dla nich bardzo przydatne. Na pewno klient spotka się
z negatywną decyzją banku, jeśli we wniosku zadeklarował np. brak dzieci, a na facebooku pochwalił się już kolejnym potomkiem.

 

Jeżeli potrzebujesz dalszych informacji skontaktuj się z nami:

kontakt@welcomefinance.pl
tel. 071/735 10 81

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych