Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Jak wybrać firmę leasingową?

Grudzień 2010

Jak wybrać firmę leasingową?

Na co zwrócić uwagę porównując oferty leasingu?

Całkowity koszt wyrażony w procentach.

Należy zwrócić uwagę, czy do kosztu całkowitego doliczona jest wysokość wykupu. Czasami firmy podają zsumowany koszt leasingu bez wyliczania wykupu, wtedy koszt leasingu jest niższy niż u konkurencji.

Ilość rat

Niektóre firmy leasing 3 letnie przedstawiają na 35 rat, a inne na 36 rat. Sporo firm może zmieniać ten parametr i aby porównać oferty, trzeba zwrócić uwagę, aby były z tego samego  okresu  przygotowane.

Stopa procentowa - stała czy zmienna?

Najczęściej jest ze zmienną, warto wiedzieć na czym jest oparta (Wibor 3m, 6m, 1m itp.). Warto też dodać, z którego dnia  przyjęto stawkę do kalkulacji w jakiej jest ona wysokości. W przypadku zmiennej stopy procentowej warto zapytać na jakich zasadach i co jaki czas firma leasingowa może nam zmieniać wysokość rat. Takie zapisy znajdziemy w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu.

Kaucja na poczet czynszu inicjalnego

Jaką kwotę zapłacimy po podpisaniu umowy, ale przed odbiorem sprzętu leasingu? W praktyce jest to jakiś procent, np.10%, ale trzeba dopytać, czy będziemy musieli ponieść jakieś dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie.

Koszt rejestracji samochodu

Część firm sama  załatwia rejestrację, a niektóre doliczają do czynszu lub przesyłają fakturę po jakimś czasie. Dobrze jest wiedzieć wcześniej jak wyglądają formalności.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu.

Warto sprawdzić  stawki ubezpieczeniowe w różnych firmach leasingowych nie tylko w pierwszym roku, ale również w kolejnych latach.

Ubezpieczenie - refakturowane czy wystawiane przez zewnętrzną agencję?

Ubezpieczenie jest zwolnione z VAT i takie będzie jeśli dostaniemy polisę od zewnętrznej agencji współpracującej z firmą leasingową. Natomiast jeśli koszt jest refakturowany przez leasingodawcę, to będzie on musiał doliczyć nam jeszcze 22% VAT.

Cesja umowy na inną firmę

Najczęściej jest to możliwe, lecz nie wszystkie firmy pozwalają . Konieczne jest zakończenie umowy  i zawarcie jej przez inny podmiot jako nowej.

Zaległości i opóźnienia w spłatach rat

Dobrze jest wiedzieć jakie nas mogą spotkać konsekwencje, a dokładniej, w jakiej wysokości liczone są odsetki, czy za wezwania do zapłaty i telefony liczone są dodatkowe opłaty, po jakim czasie   mogą nam wypowiedzieć umowę leasingową, czy jest możliwe wznowienie umowy i jaki jest jej koszt.

Tabela opłat

Jest zawsze integralną częścią umowy i zawiera zawsze wszystkie kary i opłaty. Mogą się w niej znaleźć również opłaty typu: opłata za cesję, za wcześniejsze zakończenie umowy, za zmianę w umowie np. siedziby naszej firmy itp.

Wycena

Wycena konieczna jest w przypadku przedmiotów używanych. Niektóre firmy nie wymagają opłaty za wycenę, a inne jak najbardziej, co też jest dodatkowym kosztem, a ceny mogą być bardzo zróżnicowane.

Termin płatności pierwszej raty oraz kolejnych

Warto sprawdzić, czy pierwsza rata jest płatna zaraz na drugi dzień po odbiorze przedmiotu leasingu, czy też jest to jakiś konkretny dzień w miesiącu.

Spread walutowy

Konieczny w przypadku leasingu w walutach obcych. Spread jest różnicą między kursem kupna a sprzedażą waluty. Warto ustalić w oparciu o tabelę kursu jakiego banku będzie rozliczana nasza umowa i zapoznać się z nią. Nie gwarantuje to oczywiście, że dany bank nie zmieni swojej polityki i spread nie "rozjedzie się" mocniej w przyszłości. Przy okazji należy ustalić jaka wartość w walucie obcej naszego przedmiotu leasingu zostanie wpisana do umowy. To ona będzie podstawą do późniejszych wyliczeń. Tu też koniecznie trzeba zapytać na jakich zasadach wyliczana jest wartość pierwszej wpłaty. Czy już ona będzie rozliczona na podstawie różnicy kursu kupno-sprzedaż, czy też nie. Jeśli tak, to musimy spodziewać się, że planowane przez nas np. 10% pierwszej wpłaty, to nie będzie właśnie te 10%, tylko trochę więcej. Ponieważ wpłata wstępna będzie "zindeksowana" właśnie o spread.

OWUL

Należy zapoznać się o OWUL  ze szczególnym uwzględnieniem punktów związanych z ustalaniem opłat, zakończeniem umowy, sprawą rozliczenia odszkodowań,  wypowiedzenia umowy itp.

Warto poprosić handlowca, o przesłanie odpowiednio wcześniej wzoru umowy wraz  ze wszystkimi załącznikami, tak abyśmy  mieli czas na spokojne zapoznanie się z umową. Często wiążemy się z firmą leasingową na kilka lat i  lepiej być świadomym klientem i mieć czas na ewentualne porównanie ofert.

 

Jeżeli potrzebujesz dalszych informacji zapraszamy do zakłdaki kontakt.

 

www.welcomefinance.pl

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych