Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?

Kredyty gotówkowe są to produkty finansowe, które są najwyżej oprocentowane, nawet do kilkunastu procent. Należy zawsze zastanowić się, czy gotówka jest nam potrzebna, dlatego, aby nie wpaść w spiralę długów. Warto zawsze porównać kilka ofert pod względem oprocentowania, prowizji oraz ewentualnie zwrotu składki za ubezpieczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu.

Do najważniejszych elementów kredytów gotówkowych należą:

  • Prowizja – prowizja może być zapłacona gotówką lub doliczona do kwoty kredytu. Zgodnie z ustawą antylichwiarską prowizja nie może przekroczyć 5% kredytu.

  • Oprocentowanie – oprocentowanie zależy od oferty danego banku, jest jednak najdroższym parametrem kredytu. Maksymalne oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Oprócz oprocentowania nominalnego, podawana jest rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO), która informuje kredytobiorcę o całkowitym koszcie kredytu, czyli z uwzględnieniem prowizji i ubezpieczeń bankowych.

  • Ubezpieczenie – najczęściej jest jedynym kosztem kredytu i ubezpieczenie dotyczy utraty pracy. Nie zawsze ubezpieczenie jest obowiązkowe, często jest tak, że w przypadku wykupienia ubezpieczenia kredytobiorca dostaje niższe oprocentowanie. W przypadku zajścia zdarzenia losowego np. utrata pracy, trzeba spełnić określone warunki, aby ubezpieczyciel spłacał za nas raty przez kilka miesięcy. Warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia, zanim zdecydujemy się na kredyt z ubezpieczeniem.

  • Odsetki maksymalne – ustawa antylichwarska chroni kredytobiorców przed wygórowanymi kosztami kredytów, a co za tym idzie zyskami dla banków. Zgodnie z prawem oporocentowanie kredytu nie może być wyższe niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Jeśli stopa kredytu lombardowego wynosi 5 procent w skali roku, to nominalne oprocentowanie kredytu nie może wynosić 20 procent w skali roku.

 

Jeżeli potrzebujesz dalszych informacji zapraszamy do zakłdaki kontakt.

 

www.welcomefianance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych