Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Kredyt hipoteczny

Czy warto w 2013r. wziąć kredyt hipoteczny?

Wiele czynników wskazuje na to, iż rok 2013 jest przełomowym momentem i zachętą do kupna własnej nieruchomości. Oto kilka argumentów przemawiających za zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego:

  • stopa procentowa Wibor 3 miesięczny (po której bank pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym) jest  na najniższa od lat, na dzień 08.04.2013 wynosiła ona 3,37% . Średnia stopa Wibor z 12 ostatnich miesięcy wynosi 4,59%. Natomiast w 2008 roku wynosiła około 6%, czyli w  czasie, kiedy królowały kredyty walutowe,
  • spadające ceny na rynku nieruchomości. Mieszkania, domy oraz działki są wystawione w dość atrakcyjnych cenach, deweloperzy oferują dodatkowe obniżki. Według raport NBP realne ceny mieszkań zbliżają się do poziomu sprzed 2006 roku, czyli sprzed boomu na rynku nieruchomości. Kupujący dalej liczą na obniżki cen nieruchomości. Dalej podaż mieszkań popyt.
  • marże kredytowe w bankach są również na bardzo niskich poziomach. Marża banku jest składową oprocentowania i wpływa na koszt kredytu. Oprócz opłat i prowizji bankowych np. za wcześniejszą spłatę na koszt kredytu wpływa również marża. Obecnie marże bankowe oscylują w granicach 1,2 – 2% w zależności do wkładu własnego. W 2008 roku marże bankowe sięgały nawet 2,9%. W miarę jak Rada Polityki Pieniężnej obniża stopę procentową Wibor,  banki delikatnie podwyższają marże. Są banki, które dalej oferują kredyty na 100% wartości nieruchomości, ale niedługo ma się to zmienić, banki będą wymagały posiadania 10 lub 20% wkładu własnego. Wszystko po powoduje, że kupujący mają obecnie większą zdolność kredytową.

Po stronie plusów zachęcających do kupna mieszkania w 2013 jest zdecydowanie podaż mieszkań na rynku deweloperskim i wtórnym. Kupujący mają przewagę, gdyż mogą wynegocjować niższe ceny.  Drugim ważnym czynnikiem jest złagodzenie polityki udzielania kredytów przez Komisję Nadzoru Finansowego, poprzez obniżenie stopy Wibor oraz atrakcyjne marże bankowe. Natomiast należy pamiętać, że stopa jest zmienna i równie dobrze może pójść w górę, co też wpływie na wyższa raty.

Rząd przygotowuje nowy program „Mieszkania dla młodych”, z którego będą mogły skorzystać osoby do 35 roku  życia, które kupią mieszkania na rynku pierwotnym i sfinansują je w co najmniej 50% kredytem hipotecznym. Państwo dopłacałby nawet 20%. Jeszcze dokładnie nie wiadomo, kiedy ten program zostanie wdrożony.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości na kredyt, zapraszamy do nas.

Pomożemy również dopasować nieruchomość do twoich potrzeb.

www.weclomefinance.pl

Monika Chajęcka

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych