Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Czy warto kupić mieszkanie 'pod klucz'?

Mieszkania 'pod klucz' coraz popularniejsze

Zlecanie deweloperowi wykończenia mieszkania, kupionego na rynku pierwotnym, jest coraz bardziej powszechne. Pozwala zaoszczędzić czas i, nierzadko, pieniądze. Co istotne, wykonanie mieszkania w standardzie 'pod klucz' kwalifikuje się do popularnego kredytu z dopłatą (program „Rodzina na swoim”). Jednak ta usługa możliwa jest tylko w blisko połowie firm budujących lokale. Ponadto katalog dostępnych materiałów wykończeniowych jest u dewelopera ograniczony - informuje raport Home Broker.

Skromny wybór wśród deweloperów

Jak czytamy w raporcie, jedynie w przypadku 10,8% przebadanych inwestycji, w standardowej ofercie znajdują się lokale wykończone 'pod klucz'. Ponadto w 39% projektów istnieje możliwość zamówienia wykończenia mieszkania u dewelopera. Warto w tym miejscy przypomnieć, iż zakup i wykończenie mieszkania można sfinansowac jednym kredytem. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na zakup mieszkania i jego wykończenie chcą zaciągnąć kredyt w programie "Rodzina na swoim".

Deweloper wykańcza metr za 300 złotych

Home Broker spytał deweloperów o koszt wykończenia przeciętnego 50-metrowego mieszkania w podstawowym standardzie. Z ankiety przeprowadzonej wśród firm budujących mieszkania wynika, że w przeliczeniu na m kw. należy doliczyć przeciętnie do ceny metra 498 zł, aby otrzymać od dewelopera lokal wykończony. Warto w tym kontekście zauważyć, że na przykład firmy PWD oraz Warsaw Trust Development w standardowej ofercie posiadają mieszkania wykończone. Aby otrzymać lokal w stanie deweloperskim przyszły właściciel musiałby więc złożyć specjalne zamówienie. Z tego tytułu mógłby spodziewać się obniżenia ceny mieszkania.

Według Home Broker, najtańszą opcję wykończenia oferuje deweloper PHU Partner. Deklaruje on, że za 300 zł w przeliczeniu na m kw. może doprowadzić mieszkanie do stanu "pod klucz". W cenie tej oczekiwać można na podłogach w pokojach paneli, a w kuchni i łazience płytek ceramicznych. Ta ostatnia zostanie wyposażona, a na jej ścianach położona zostanie glazura. Ponadto w mieszkaniu zamontowane zostaną drzwi. W większości przypadków podstawowy standard wykończenia będzie wyglądał podobnie. Zamiast paneli podłogowych można liczyć na drewniany parkiet w firmach: Bouygues Immobilier, Damaro Construction, Pryzma Developer i ATAL. Z rzadka można też liczyć na zabudowę kuchni wraz z AGD. Rozwiązanie takie oferuje Mierzeja Development i Pryzma Developer. W firmach tych wykończenie w podstawowym standardzie kosztuje odpowiednio 500 i 700 zł za metr.

Korzyści z działalności na szeroką skalę

Deweloperzy zajmując się wykończeniem lokali, są w stanie oferować te usługi w relatywnie niskich cenach. Zamawiając duże partie materiałów wykończeniowych mogą otrzymać rabaty nieosiągalne dla przeciętnego nabywcy. Teoretycznie mogą też w efektywniejszy sposób zarządzać pracą ekip wykończeniowych.

... nawet w 41 dni 'pod klucz'

Z raportu wynika, że przeciętny czas oczekiwania na wykończenie mieszkania przez dewelopera wynosi 41 dni. W poszczególnych firmach potrafi się on znacznie różnić. Najkrócej na oddanie mieszkania w stanie 'pod klucz' czekać się będzie w: PWD, Mierzeja Development, Damaro Construction, AW Inwest oraz ATAL-u. W firmach tych będzie to trwało do miesiąca. Ponadto deweloperzy Archicom (pod warunkiem nabycia lokalu na etapie jego budowy) i Bouygues Immobilier deklarują, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim.

Zrób to sam – czy zawsze taniej?

Doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu 'pod klucz' kosztować może 25,7 tys. zł netto, gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie 'pod klucz':

  • nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
  • położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
  • położenie glazury w kuchni i łazience,
  • instalacja gniazd i włączników elektrycznych,
  • zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
  • zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami.


Koszt wykończenia metra mieszkania można więc oszacować na 556 zł brutto (515 zł netto) w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23-proc. stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu. Można więc oszacować, że na wykonaniu prac samodzielnie można zaoszczędzić około 25% kosztów.

Zrobić drożej, ale szybciej?

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom należy liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu. W wielu przypadkach może się więc okazać, że deweloperzy są w stanie mieszkanie wykończyć szybciej i taniej. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie.Źródło: http://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/

 

Zapraszamy do kontaktu!

Monika Chajęcka (Wrocław)

tel. 71/735 10 81
e-mail: monika.chajecka@welcomefinance.pl

Estera Mastalerz (Oleśnica)

tel. 71/721 87 88
kom. 698 506 780
e-mail. estera.mastalerz@welcomefinance.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych