Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Jakich mieszkań poszukiwano najbardziej w IV 2011 r.?

 

W kwietniu deweloperzy oddali do użytkowania mieszkania o średniej powierzchni 65 m kw. Był to wynik o 8 m kw. niższy niż rok temu. Wciąż jednak lokale budowane przez deweloperów są o 14 m kw. za duże względem potrzeb nabywców. Lepiej dostosowują się do nich spółdzielnie, choć ich lokale także pozostają za duże.

Zgodnie z najświeższymi danymi GUS, w ciągu ostatniego roku, oddano do użytku blisko 128 tys. mieszkań. Ich średni metraż wyniósł przeszło 109 m kw. Największe lokale i domy budowali inwestorzy indywidualni (średnio 145 m kw). W przypadku deweloperów metraż ten był znacznie mniejszy i wynosił 65,4 m kw. Spółdzielnie natomiast budowały lokale o 5,8 m kw. mniejsze. Nabywcy zgłaszali natomiast chęć zakupu lokalu o średniej powierzchni około 51 m kw.

Z danych GUS wynika zatem, iż deweloperzy, narażeni na dużą rynkową konkurencję, budują mieszkania mniej przystające do potrzeb dzisiejszego nabywcy niż spółdzielnie. W spółdzielniach różnica ta jest o blisko połowę mniejsza (w przypadku deweloperów jest to ok. 14 m kw.). Trzeba jednak pamiętać, iż budowę mieszkań dziś oddawanych do użytkowania rozpoczynano nierzadko dwa lata temu. Dostosowanie podaży do popytu następuje więc z dużym opóźnieniem.

Coraz mniejsze lokale od deweloperów

Z danych za ostatnich kilkanaście miesięcy wynika, iż deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze lokale. Dynamika tego trendu jest póki co niewielka. Można mieć jednak nadzieję na jej przyspieszenie jeszcze przed nowym rokiem. Trzeba bowiem pamiętać, że w wyniku kryzysu coraz więcej deweloperów zaczęło budować mieszkania lepiej przystosowanej do potrzeb rynkowych. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć w sprzedaży mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich będzie można dopiero za kilka czy kilkanaście miesięcy.

Deweloperski spadek w kwietniu

W kwietniu mieszkania oddawane do użytkowania przez spółdzielnie miały przeciętną powierzchnię 61,6 m kw., co było wynikiem ponadprzeciętnym. W tym samym czasie deweloperzy ukończyli lokale o przeciętnej wielkości 65,1 m kw., czyli mniej niż średnia. Ponadto mieszkanie oddane do użytkowania przez deweloperów w kwietniu br. było o 8 m kw. mniejsze niż 12 miesięcy temu. Wynik ten można częściowo uznać, za efekt wysokiej bazy. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku deweloperzy oddawali bowiem lokale o jedynie 3,2 m kw. mniejsze niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Zwrócić należy także uwagę na niecodzienny marcowy wynik budownictwa spółdzielczego. Zgodnie z danymi GUS przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez te podmioty wyniosła 81,1 m kw., czyli o 20 m kw. ponad średnią. Można to jednak uznać za wynik w pełni przypadkowy. W marcu spółdzielnie oddały do użytkowania jedynie 37 mieszkań.Źródło: http://www.egospodarka.pl/

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych