Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Mieszkanie od komornika – okazja czy kłopot?

 

„Okazje” to najchętniej poszukiwane oferty sprzedaży mieszkań. Ich głównym atutem jest dużo niższa cena. Stąd też takie oferty pojawiają się dość rzadko i bardzo szybko znikają. Decyzje na tym polu zapadają błyskawicznie, co zazwyczaj wyłącza możliwość pozyskania środków w formie kredytu. Podobnie jest w przypadku licytacji komorniczej. Tu jednak można kupić mieszkanie po jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie niż w przypadku zwykłych okazji.

 

Mieszkanie o jedną trzecią tańsze

W przypadku licytacji komorniczej, można nabyć mieszkanie nawet za 66,7% jego wartości. Skąd to wynika? Wartość mieszkania, z którego egzekucję ma przeprowadzić komornik, jest określana przez rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie jednak z Kodeksem Postępowania Cywilnego, komornik podczas pierwszej licytacji może zaoferować taką nieruchomość za cenę nie niższą niż 75% jej wartości. Gdy w wyniku pierwszej licytacji mieszkanie nie zostanie sprzedane, druga licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej na poziomie dwóch trzecich wartości. Trzeba jednak pamiętać o innych zainteresowanych kupnem tej nieruchomości, a co za tym idzie, o wyższej cenie końcowej licytacji.

Pomimo atrakcyjnych cen takich mieszkań, licytacje są stosunkowo mało popularne. Dlaczego?

Mały wybór

Licytacji komorniczych jest niewiele. Egzekucje przeprowadzane z mieszkania są ostatecznością. Poza tym dłużnicy potrafią się przed nimi skutecznie bronić. Mało licytacji to mały wybór, więc i wymagania co do wielkości i rozkładu mieszkania, czy jego lokalizacji, muszą być niewygórowane.

Krąg wtajemniczonych

Kodeks Postępowania Cywilnego nakazuje komornikom rozpowszechnianie informacji o licytacjach. Jakimi drogami? Musi to być co najmniej tablica ogłoszeń w urzędzie gminy i siedzibie sądu rejonowego oraz ogłoszenie w poczytnej gazecie. Z mediów tych praktycznie nie korzystają osoby zainteresowane zakupem mieszkania. Natomiast dostęp do ofert, które pojawiają się w Internecie, jest zazwyczaj płatny, co stanowi często spore ograniczenie (nie każdy jest chętny płacić za informacje, które mogą okazać się mało atrakcyjne).

Najlepiej z gotówką w kieszeni

Największym ograniczeniem mogą być jednak wymagania finansowe stawiane przed potencjalnym nabywcą. Na licytacji komorniczej najłatwiej można kupić mieszkanie dysponując gotówką. Już sam udział w licytacji oznacza konieczność wpłacenia wadium (10% wartości nieruchomości). Kwota ta jest zwracana, gdy dana osoba nie wygra licytacji. W przeciwnym przypadku wadium zostanie zaliczone na poczet ceny lokalu. Gdy jednak osoba wygra licytację i wycofa się z transakcji, straci wadium.
Największym problemem jest tu jednak wymóg zapłaty całej kwoty w ciągu dwóch tygodni od uprawomocnienia się przybicia, które kończy licytację. Prawo zezwala, aby termin ten wydłużyć, ale nie może wtedy przekroczyć miesiąca. Oznacza to, że uzyskanie kredytu hipotecznego na tego typu zakup byłoby bardzo trudne.

Co prawda kilka banków przystałoby na takie warunki, ale decydując się na finansowanie zakupu mieszkania z licytacji poprzez kredyt hipoteczny nabywca naraża się na duże ryzyko utraty wadium. Innym rozwiązaniem mogłoby być zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej zabezpieczonej na innej nieruchomości, a następnie refinansowanie tych wydatków za pomocą kredytu hipotecznego zabezpieczonego na nowo nabytym mieszkaniu. Oba te źródła finansowania są jednak znacznie droższe, a co za tym idzie, licytant musi się liczyć z koniecznością opłacania w pierwszych miesiącach wysokich odsetek oraz poniesienia opłat za udzielenie zarówno pierwotnego jak i refinansującego kredytu.

Tanio, bo z lokatorem

 

Na licytacji kupuje się mieszkanie, które sprzedawane jest w związku z długiem zaciągniętym przez właściciela lokalu. Nowy nabywca nie będzie jednak za nie odpowiadał. Gdyby jednak nieruchomość była skutecznie obciążona prawem dożywocia lub najmu, to tego typu obciążenia nie znikają w wyniku przeprowadzenia egzekucji. Co więcej, w przypadku większości licytowanych mieszkań dawni właściciele wciąż zajmują lokale. Zgodnie z prawem nie można ich wyrzucić na bruk. Niezbędne jest wtedy uruchomienie postępowania sądowego o eksmisję. W jej wyniku będzie trzeba zapewnić lokatorowi inny lokal lub czekać na przydział takowego przez gminę, a to może ciągnąc się latami. Pojawia się tu jednak pewne rozwiązanie. Odszkodowania za niedostarczenie lokatorowi lokalu socjalnego lub tymczasowego można się domagać od gminy.

 

welcomefinance.pl

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych