Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Mniejsze mieszkania od dewelopera

 

Deweloperzy będą budować mniejsze mieszkania. Obserwujemy właśnie trend ograniczania
powierzchni najpopularniejszych lokali: 1-,2-, i 3 – pokojowych. Do łask wracają kompaktowe 25-metrowe kawalerki, 35-40-metrowe mieszkania dwupokojowe i trzy pokoje o powierzchni 45-55 m kw. Taka diagnoza wypływa z raportu CEE Property Group na temat wielkości budowanych obecnie mieszkań.

Jak czytamy w raporcie, w kompaktach - w porównaniu do klasycznych mieszkań - znacznie mniejsze będą sypialnie i przedpokój, a oddzielną kuchnię zastąpi aneks. Nowy trend przerywa trwający od 2001 r. proces powiększania powierzchni użytkowej mieszkań. W 2001 r. średnia powierzchnia lokali wynosiła 59,4 m kw., podczas, gdy w 2008 r. już 65,7 m kw.

Według CEE Property Group zasadniczym powodem powrotu deweloperów do budowy mniejszych mieszkań jest zmiana popytu, zdeterminowana ograniczonymi przez banki możliwościami finansowymi kupujących. Jeszcze w 2007 r. "przeciętna rodzina" mogła uzyskać kredyt bankowy w wysokości 500 tys. zł. Obecnie jest to kwota 230 tys. zł.

W tej chwili, jak wynika z obserwacji CEE Property Group, na rynku najlepiej sprzedają się mieszkania w cenie do 300 tys. zł w Warszawie, oraz do 250 tys. zł w pozostałych największych aglomeracjach. I takich gotowych lokali brakuje na rynku. CEE Property Group, przewiduje zatem, że większość nowych projektów deweloperskich - już w budowie bądź tych, które wystartują w tym roku i w latach następnych, będą uwzględniały ten fakt. Skorzystają na tym kupujący, ponieważ na rynku pierwotnym pojawi się znacznie większa liczba kompaktów. Nabywcy muszą się jednak liczyć z tym, że cena za metr kwadratowy tych lokali będzie o około 10-15 proc. wyższa niż klasycznych mieszkań. Powodem są wyższe koszty budowy.

Zdaniem autorów raportu, w tej chwili trudno jest oszacować udział mieszkań kompaktowych w całkowitej liczbie budowanych lokali i przygotowywanych projektów. Deweloperzy będą tu ograniczani nie tylko wyższymi kosztami budowy, ale też wymogami dotyczącymi miejsc parkingowych. Trend powrotu do budowy i sprzedawania mniejszych mieszkań jest korzystny
dla deweloperów, ponieważ łatwiej i szybciej mogą sprzedać takie lokale. Cieszy również banki kredytujące deweloperów, gdyż odpowiednia oferta gwarantuje sukces całego projektu.

CEE Property Group uważa, że renesans mieszkań kompaktowych, dotyczyć będzie wyłącznie dużych aglomeracji, gdzie ceny były do tej pory znacznie wyższe niż w mniejszych miastach. Nie będzie też miał miejsca w miastach powiatowych, gdzie deweloperzy budują niemal wyłącznie małe mieszkania.

Źródło: http://www.egospodarka.pl/

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych