Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Kredyty mieszkaniowe w obcej walucie. Ile zapłacimy za przewalutowanie kredytu?

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego w obcej walucie, musimy być świadomi warunków (opierających się na Rekomendacji S), które bank nam postawi. Zgodnie z regulacjami nadzoru, musimy posiadać zdolność kredytową do spłacania rat tego kredytu również dla kwoty powiększonej o 20%. Będziemy również informowani o ryzyku wahań kursów walutowych oraz o kosztach spreadów walutowych zgodnie z Rekomendacją S II .

Pamiętajmy jednak o tym, iż kredyt w obcej walucie niesie za sobą ryzyko wahań wysokości rat. Ponadto musimy być świadomi pozornie niższej wysokości raty takiego kredytu. Pozornie niższej, ponieważ może ona bardzo wzrosnąć i mocno wstrząsnąć domowym budżetem.

Korzyści kredytu walutowego:

- Niższe oprocentowanie. Wynika ono z niższej stopy LIBOR. Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu np. w Euro to na pewno zapłacimy niższą ratę.

- Wahania kursów walutowych. Działa on jednak w obie strony (np. kredyt w CHF - na początku był niski kurs, ale około początku sierpnia 2008 r. gwałtownie zaczął wzrastać i sięgnął ok. 3.20 zł).

Przewalutowanie kredytu hipotecznego – ile kosztuje?

Idealnym momentem, aby przewalutować kredyt jest sytuacja, w której złotówka umacnia się wobec waluty, w której zaciągnięty jest kredyt. Operacja taka spowoduje zmniejszenie wartości naszego zadłużenia. Wówczas bank pobiera jednorazową prowizję w wysokości kilku procent od kwoty, która ma zostać przewalutowana.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Monika Chajęcka

tel. 71/735 10 81
e-mail: monika.chajecka@welcomefinance.pl

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych