Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Upadłość Konsumencka

Marzec 2011

Pętla długów coraz częściej daje o sobie znać Polakom. W związku z tym, z pomocą miała przyjść ustawa o upadłości konsumenckiej dla osób, których zobowiązania finansowe urosły do kwot niemożliwych do spłacenia.

Nie każdy może skorzystać z upadłości konsumenckiej. Tylko i jedynie może to być osoba niewypłacalna, która nie jest w stanie spłacić swojego zadłużenia, ze względu na nieprzewidziane okoliczności.

Z takiej ustawy nie mogą skorzystać takie osoby, które bez głębszego zastanowienia zaciągali kredyty lub gdy osoba straciła pracę z winy pracownika. Również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy też nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka równa się z utratą całego swojego majątku. Dłużnik, który zwróci się do Sądu Rejonowego z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zobowiązany jest przekazać syndykowi cały swój majątek, który zostaje spieniężony.

Jeśli majątek wchodzi nieruchomość dłużnika, to z uzyskanej kwoty dłużnik otrzymuje równość średniego czynszu najmu na okres 12 miesięcy. Pozostałą część pieniędzy idzie na spłatę zobowiązań. Również ustalany jest 5-letni plan spłaty pozostałej kwoty. I po tym czasie niespłacona część zostaje umorzona.

Jeżeli osoba ogłosi upadłość konsumencką to musi liczyć się z tym, iż przez 5 lat, nie może zaciągnąć większych zobowiązań finansowych. Gdy osoba ta nie będzie przestrzegać zasad to może być umorzone postępowanie upadłościowe.

Z takiej możliwości można skorzystać raz na 10 lat. Podjęcie takiego kroku (ogłoszenie upadłości konsumenckiej) powinno być ostatecznym wyjściem. Aby ogłosić upadłość konsumencką to najpierw trzeba wpaść w lawinę długów. Ogłoszenie takiego stanu rzeczy nie jest proste i nie oznacza umorzenia wszystkich zobowiązań finansowych.

Rosnące długi najczęściej są powodem z barku wiedzy na temat inwestowania i oszczędzania.

 

Nasze rady jak uniknąć pętli zadłużenia:

  • Oceń swoje możliwości finansowe (po odliczeniu wszystkich zobowiązań)

  • Pilnuj swoich wydatków comiesięcznych

  • Bądź ostrożny na promocje przy zaciągnięciu kredytu- czytaj wszystkie i dokładnie dokumenty bankowe. Pytaj w razie wątpliwości.

  • Ucz się oszczędzania i inwestowania

  • Miej w portfelu kilka złotych na nieprzewidziane wydatki

 

Gdy znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia, udaj się do banku w których posiadasz zobowiązania finansowe i przedstaw sytuację w jakiej się znajdujesz.

 

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych