Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Troszkę o BIK-u

Grudzień 2010

Troszkę o BIK-u


BIK - “Biuro Informacji Kredytowej” - to instytucja otrzymująca oraz udostępniająca bankom i Skokom dane na temat zobowiązań kredytowych klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Z Biura Informacji Kredytowej sami możemy pobrać informacje na temat naszej historii kredytowej.  Baza ta zawiera informacje pozytywne jak i negatywne.

W tej bazie  istnieją dane każdego z nas, kto:

  • kiedykolwiek złożył wniosek kredytowy,
  • posiada kartę kredytową,
  • jest poręczycielem.

BIK a sytuacja kredytobiorcy

Dane nasze trafiają do BIK-u w chwili, gdy składamy  wniosek kredytowy, np.: w banku lub w Skoku, a następnie kiedy kredyt jest uruchamiany. Banki i Skoki robią aktualizację, w celu sprawdzenia,  jak spłacane są kredyty, a jeszcze później przesyłają zaktualizowane dane do BIK-u. Z danych przekazanych do BIK-u powstaje tzw. Finansowy obraz klienta. Każdy z nas ma wpływ na to jak wygląda nasza sytuacja w BIK-u. Gdy zadłużenie spłacane jest terminowo, to w BIK-u widnieje sytuacja pozytywna. Jeśli natomiast spłacamy zobowiązanie  z opóźnieniem, wówczas widnieje w nim historia  negatywna.  Dzięki historii kredytowej możemy być dla banków wiarygodnym klientem, a tym samym uzyskać lepsze warunki kredytowe, np.: obniżone oprocentowanie.  Jeżeli jesteś bez BIK-u, to wówczas bank lub Skok uniemożliwiają zastosowanie swoistej premii za Twoją rzetelność finansową. To czy kredyt zostanie uruchomiony, zawsze ostateczną decyzję podejmuje Bank lub Skok. Rola BIK-u polega tylko na przekazaniu informacji na twój temat oraz twojej historii kredytowej.

Jak długo BIK może przetwarzać twoje dane?

No właśnie, to zależy od tego jak spłacasz swoje zobowiązanie:

  • Jeśli  zobowiązanie jest spłacane terminowo, dane o twoim kredycie będą w BIK, aż do momentu jego całkowitej spłaty.
  • Jeżeli w trakcie trwania umowy kredytowej opóźniłeś się ze spłatą zobowiązania powyżej 60 dni i upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania Ciebie przez Bank lub Skok o tym opóźnieniu, wówczas BIK  może przetważać dane przez okres 5 lat.

Kto korzysta z BIK-u?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, z BIK-u  mogą korzystać banki, skoki ale również klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy. Osoby fizyczne mogą zamówić sobie raport z BIK-u na temat swojej historii kredytowej raz na pół roku- bezpłatnie. BIK może sporządzić takie informacje na twój wniosek w terminie 30 dni. Raport Plus to twoja historia kredytowa, udostępniana na każdą twoją prośbę. Taki raport zawiera informacje o wszystkich zobowiązaniach kredytowych, zawierający szczegółową informację o łącznej liczbie i kwocie posiadanych przez Ciebie zobowiązań. Raport Plus z informacją o ocenie punktowej to raport zawierający informację o Twojej ocenie punktowej. Co do oceny punktowej, BIK może nam udzielić od 191 do 631punktów oraz od 1 do 5 gwiazdek. Im więcej punktów i gwiazdek tym lepiej dla Nas. Na pewno opóźnienia w spłatach zadłużenia oraz zaległości obniżają ocenę punktową. Ale największe znaczenie ma ono w ciągu pierwszego roku od momentu jego wystąpienia. Po 3 latach opóźnienie lub zaległość nie mają już wpływu na obniżenie oceny punktowej, ale pod warunkiem, że klient ją uregulował i nie wystąpiły nowe zaległości.

 

Jeżeli potrzebujesz dalszych informacji zapraszamy do zakładki kontakt.

 

www.welcomefinance.pl

 

Internetowy  Doradca Finansowy. Obsługujemy klientów z całej Polski a w szczegóności z województwa dolnośląskiego: Wrocławia, Oleśnicy, Oławy, Trzebnicy, Twardogóry, Sycowa, Międzyborza, Bierutowa oraz okolic.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych