Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

VAT. Czy zdrożeją mieszkania? Czy zdrożeją kredyty?

Podwyżki podatku VAT w Polsce stały się ostatnio przedmiotem gorących dyskusji. Nic dziwnego - każdy konsument odczuje podwyżkę we wszystkich dziedzinach życia - również na rynku mieszkań.

VAT a materiały i usługi budowlane

Każdy zapłaci wyższy VAT budowlany, gdy nabywa mieszkanie lub buduje dom. Na dzień dzisiejszy VAT wynosi 22%. a po podwyżce będzie wynosić 23%. Za wydane produkty budowlane średnio wydamy o ok. 100 zł więcej. Ale należy pamiętać, że część kosztów możemy odzyskać na bazie stosowanych regulacji podatkowych. Również usługi firm budowlanych zdrożeją. Do tej pory były objęte stawką 7%, po podwyżce - 8%.

VAT a ceny mieszkań

Osoby które chcą kupić mieszkanie od dewelopera bardziej odczują podwyżkę VAT. Obecnie stawka przy zakupie nieruchomości wynosi 7%, a po podwyżce 8%. Jeśli od 1 stycznia 2011r. stawka VAT wzrośnie do 8% ceny mieszkań zdrożeją o kilkadziesiąt tys. zł. i VAT zostałyby przerzucony przez deweloperów na kupującego.

VAT a kredyt hipoteczny

Jeśli wyższy VAT wpłynie na wzrost kosztów budowy domów czy zakupu mieszkania to jasne jest, że będziemy musieli zaciągnąć wyższe kredyty, celem sfinansowania domu czy zakupu mieszkania, a więc wyższy VAT to również pośrednio wyższy wzrost kredytów.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Monika Chajęcka

tel. 71/735 10 81
e-mail: monika.chajecka@welcomefinance.pl

 

 

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych