Doradca finansowy logo
Oferta doradcy

Nieruchomości, działki, mieszkania!

Bezpłatne spotkanie z doradcą

Zadbaj o swoją emeryturę!

Mieszkanie dla młodych (MDM)

MDM

W przyszłym roku będzie możliwe kupno mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych - MDM. Z programu będą mogli skorzystać osoby kupujące nowe mieszkania i domy. Propozycja finansowania rynku wtórnego została odrzucona przez ustawodawców. Być może nastąpią jeszcze drobne zmiany w ustawie.

Domy

Z dopłaty będą mogli skorzystać kupujący mieszkania od dewelopera nie przekraczające 75 metrów kwadratowych,  lub osoby zainteresowane wybudowaniem własnego domu. Dla osób samotnych i gospodarstw domowych z jednym lub z dwójką dzieci, powierzchnia domu nie mogłaby przekraczać 100  mkw. Dopłata obejmie w przypadku mieszkań i domów 50 mkw.

Pojawiła się korzystna informacja, że dla osób z co najmniej trójką dzieci, będzie możliwość kupienia mieszkania lub domu o 10 metrów większego.

Limity cenowe

Początkowo został wprowadzony limit cenowy – średni koszt budowy który określa wojewoda dla danego województwa, ale pułap cen został podniesiony o 10%, przez co zwiększy się liczba mieszkań objętych programem, np. jeśli we Wrocławiu cena kupowanych mieszkań od deweloperów wyniesie 5500 zł, to zostanie ona podniesiona o 10%.

Wysokość dopłaty

Według projektu rodzina bezdzietna i singiel mogą dostać od państwa 10% ceny mieszkania kupującego na kredyt. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, to dopłata wyniesie 15%. Ponadto rodzina dostanie 5% dopłatę, jeśli  w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania na kredyt przyjdzie na świat trzecie lub kolejne dziecko.

Podstawą obliczenia do dopłaty ma być 50 mkw liczona według średniego wskaźnika kosztów budowy, np.

Jeśli 50 mkw kosztuje 250 000 zł, to rodzina bezdzietna i singiel dostanie 25 000 zł. (10% od 250 000 zł), a osoba samotna lub z potomstwem dostanie 37 500 zł (15% z 250 000 zł).

Dodatkowo osoba zainteresowana kredytem Mieszkanie dla Młodych, będzie miała niższą ratę, gdyż państwo sfinansuje jej wkład własny oraz będzie mogła skorzystać z niższej marży, co przełoży się na niską ratę.

Rząd przygotował pewną pulę  środków na sfinansowanie tego programu. W przyszłym roku rząd przeznaczy na nie 600 mln zł. W ciągu czterech lat kwota ta będzie stopniowo podnoszona, aż do 762 mln zł. Programem będzie zarządzał Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Zapraszamy do kontaktu

Nasi doradcy zaproponują najkorzystniejszy kredyt

www.welcomefinance.pl

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu (Doradca Finansowy Wrocław) >>
<< powrót do pełnej listy porad finansowych